Zamek Królewski
Zwiedzanie zamku królewskiego Plac Zamkowy 4, www.zamek-krolewski.pl

Początki zamku sięgają XIV wieku. Budynek służył za królewską rezydencję aż do upadku I Rzeczpospolitej w roku 1795. Ten wspaniały barokowy pałac został wysadzony w powietrze w roku 1944, a potem odbudowany ze zgliszcz za olbrzymią cenę w latach 1971-1984. Trasa zwiedzania prowadzi nas do apartamentów królewskich i sal udekorowanych obrazami przedstawiającymi najważniejsze wydarzenia polskiej historii. Znajdziemy tu również 22 widoki Warszawy autorstwa Canaletta oraz Salę Senatorską, gdzie podpisana została Konstytucja 3-go Maja – najstarsza ustawa zasadnicza w Europie.


Pałac w Wilanowie
Oprowadzanie po pałacu ul. St. Kostki Potockiego 10/16, www.wilanow-palac.art.pl

Najpiękniejsza barokowa rezydencja królewska w Polsce. Jeden z najcenniejszych skarbów naszej narodowej kultury. Daje niezwykły wgląd w życie dawnej klasy rządzącej. We wnętrzach znajdziemy znakomite przykłady tradycyjnych polskich portretów trumiennych, zbroi, greckich waz, niezwykłych fresków odkrytych podczas powojennej renowacji, arystokratycznych salonów i wiele innych.


Centrum Nauki Kopernik
Zwiedzanie i oprowadzanie po centrum nauki ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, www.kopernik.org.pl

Najnowocześniejszy i najbardziej twórczy ośrodek popularyzujący nauki przyrodnicze w Polsce. Wspaniałe miejsce dla osób w każdym wieku. Na dwóch piętrach Centrum czekają na nas setki eksperymentów. Podzielone są one na działy takie jak: Korzenie cywilizacji, Ludzie i środowisko, Strefa światła i W ruchu. Można tu poznawać przeróżne zjawiska przyrody przy pomocy eksperymentów, przycisków, quizów, a w niektórych przypadkach fizycznego wysiłku. W ośrodku znajdziemy również laboratoria chemiczne, fizyczne i biologiczne, teatr, w którym aktorami są roboty oraz znakomite planetarium z dużym wyborem prezentacji.


Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, www.1944.pl

Jedno z najlepszych muzeów w Polsce. W nowoczesny sposób przedstawia najdłuższą bitwę II wojny światowej. Możemy tu obejrzeć 6-minutowy film – cyfrową rekonstrukcję wyludnionego i zrównanego z ziemią miasta. Znajdziemy tu mnóstwo interaktywnych prezentacji, fotografii, filmów i najrozmaitszych eksponatów, które pozostawiają głębokie wrażenie na zwiedzających. W tle słychać terkot karabinów maszynowych, eksplozje bomb i bicie serca. Poszczególne sale przedstawiają różne aspekty powstania. Można obejrzeć zrekonstruowaną stację radiową, autentyczną tajną drukarnię lub wejść do sztucznego kanału. Można również obejrzeć niepowtarzalne wojenne filmy dokumentalne lub prawdziwego Liberatora zestrzelonego nad polskim terytorium.


Muzeum Historii Żydów Polskich
Muzeum Historii Żydów Polskich ul. Anielewicza 6 (to be opened in 2014), www.jewishmuseum.org.pl

Po pół wieku rozbieżności w interpretacji żydowskiej historii Polski osiągnęliśmy wreszcie kompromis w postaci nowoczesnego i kosztownego muzeum przedstawiającego społeczność, która towarzyszyła nam od zarania narodowych dziejów i wywarła na nas ogromny, często nieświadomy wpływ. Historia tysiąca lat obecności żydowskiej na ziemiach polskich zostanie opowiedziana w ośmiu galeriach: Las, Pierwsze Spotkania (średniowiecze), Paradisus Iudaeorum (XV–XVI w.), Miasteczko (XVII–XVIII w.), Wyzwania Nowoczesności (XIX w.), II Rzeczpospolita, Zagłada, Po wojnie. Na razie jednak mamy tylko gotowy budynek. Niecierpliwie czekamy na otwarcie wystawy!


Muzeum Fryderyka Chopina
Zwiedzanie Warszawy - Muzeum Fryderyka Chopina ul. Okólnik 1 chopin.museum/pl

Wspaniała uczta dla miłośników muzyki poważnej. Muzeum jest nowoczesnym hołdem złożonym największemu polskiemu kompozytorowi. Cztery kondygnacje wystawy w sposób interaktywny opowiadają o życiu Chopina. Wśród pięciu tysięcy eksponatów znalazł się jeden z jego autentycznych fortepianów, kosmyk włosów, szkolne zeszyty, pudełko na cukierki, złoty zegarek podarowany przez adorującą włoską śpiewaczkę, paszport wykorzystany w podróży do Anglii, suszone kwiaty z łoża śmierci, obrazy, rzeźby, imitacja paryskiego salonu kompozytora, pokój poświęcony kobietom jego życia i wiele innych.


Muzeum Narodowe
Muzeum Narodowe - oprowadzanie al. Jerozolimskie 3; www.mnw.art.pl

To największe warszawskie muzeum poświęcone jest polskiej i międzynarodowej sztuce. Zbiory obejmują wszystkie epoki ― od starożytności do współczesności, włącznie z obrazami, rzeźbami, rycinami, fotografiami, numizmatyką i eksponatami sztuki użytkowej. Galeria Faras stanowi największą w Europie kolekcję dzieł kultury i sztuki nubijskiej z czasów wczesnochrześcijańskich. Muzeum znajduje się w posiadaniu największego i najbardziej cenionego polskiego obrazu ― „Bitwy pod Grunwaldem” Jana Matejki (426 x 987cm).
Galerie stałe:
Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego
Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego
Galeria Sztuki XIX Wieku
Galeria Sztuki XX i XXI Wieku
Galeria Sztuki Starożytnej*
Galeria Faras*
Galeria Sztuki Średniowiecznej* *W trakcie rekonstrukcji


Muzeum Wojska Polskiego
Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie Al. Jerozolimskie 3, www.muzeumwp.pl

Muzeum w sposób chronologiczny przedstawia historię polskiego oręża. Wystawa stanowi ogromną kolekcję broni zaczepnej i ochronnej, sprzętu wojskowego, umundurowania i oporządzenia, sztandarów, orderów i odznaczeń. Końcowa sala została poświęcona roli Polski w II wojnie światowej ze szczególnym uwzględnieniem powstania warszawskiego. Na zewnątrz budynku można bezpłatnie obejrzeć dużą kolekcję broni XX wieku: czołgi, pociski, wyrzutnie i lotnictwo.


Pałac Kultury i Nauki
Ten niepowtarzalny pomnik epoki socjalizmu jest darem Związku Radzieckiego dla Warszawy. Jego budowę zlecił Stalin. Projekt i budowa zostały w całości zrealizowane przez Sowietów w roku 1955. Budynek liczy sobie 231 metrów i cały czas pozostaje najwyższy w Polsce. Jest symbolem 40-letniej dominacji sowieckiej w regionie i stanowi klasyczny przykład socrealizmu w architekturze. PKiN to siedziba licznych instytucji kulturalnych i naukowych włącznie z muzeum techniki, kinem, teatrami, basenem, pałacem młodzieży i największą salą widowiskową w mieście. Główną atrakcją budynku jest wjazd na 30 piętro i oglądanie panoramy Warszawy.


Park Fontann
Pałac Kultury i Nauki - Warszawa Fontanny na Podzamczu, zaledwie kilka kroków od Starego Miasta, nie są zwykłymi fontannami, lecz wodnym spektaklem połączonym z grą świateł i muzyki. Prezentacja odbywa się zwykle od czerwca do września, w weekendowe, letnie wieczory. Z 367 dysz wodnych (w tym 227 sterowanych cyfrowo) tryska jednocześnie 30 tysięcy litrów wody na minutę. Rozpylona woda tworzy ekran, który wykorzystywany jest do wyświetlania obrazów i animacji. Efekty wizualne powstają dzięki 295 reflektorów LED RGB. Każdy z nich daje możliwości uzyskania 16 milionów barw.


Łazienki Królewskie
Łazienki Osiem procent powierzchni Warszawy to parki. Łazienki, wspaniały XVIII- wieczny ogród krajobrazowy zajmuje 76 hektarów, jest jednym z najpiękniejszych parków w Polsce. Teren pierwotnie należący do króla Stanisława Poniatowskiego jest obecnie jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacyjnych położonych w centrum miasta. Park upiększają liczne pałace, kafejki, restauracje, muzea, teatry i zbiorniki wodne. Na największą uwagę zasługuje klasycystyczna letnia rezydencja królewska ― Pałac na Wodzie. Każdej niedzieli w okresie letnim teren wokół secesyjnego pomnika Chopina staje się salą koncertową, gdzie można usłyszeć dzieła wielkiego kompozytora w wykonaniu miejscowych i zagranicznych pianistów.


Galerie sztuki współczesnej
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3, www.zacheta.art.pl ;
Centrum Sztuki Współczesnej, ul. Jazdów 2, www.csw.art.pl;
Galeria Foksal, ul. Foksal 1/4, www.galeriafoksal.pl;
Galeria Program, ul. Andersa 20, www.artprogram.art.pl;
Le Guern, ul. Widok 8, www.leguern.pl;
© Copyright 2013